facebook
A 12:00 óra előtt leadott megrendeléseket azonnal feladjuk. | Ingyenes szállítás 80 EUR | Ingyenes csere és visszaküldés 90 napon belül

Mi pusztítja a kalciumot a testben, és hogyan gondoskodjunk megfelelően a csontjainkról

Mi okozza a kalciumhiányt a szervezetben és hogyan előzhetjük meg?

A kalcium az egyik legfontosabb ásványi anyag az emberi szervezetben. Nemcsak a csontjaink és fogaink építőköve, hanem kulcsszerepet játszik az izomösszehúzódásban, az idegi jelek továbbításában, a véralvadásban és a szív megfelelő működésében is. Mégis, a legtöbb ember csak akkor veszi észre a jelentőségét, amikor problémák jelentkeznek, mint például a csontritkulás, a törékeny fogak vagy a gyakori izomgörcsök.

A csontok egészségével kapcsolatban gyakran beszélnek arról, mennyi kalciumot kellene bevinni. Azonban sokkal kevesebb szó esik a másik oldalról – mi vezeti ki vagy rontja a kalciumot a szervezetből. És ez sokkal fontosabb lehet az egészség szempontjából, mint maga a bevitt mennyiség. Ehetünk joghurtot, mandulát és zöld zöldségeket minden nap, de ha közben más szokásokkal ártunk a testünknek, a hatás minimális lesz.

Savképző étrend és túlzott sófogyasztás

A kalcium egyik fő „ellensége” a túlzott sófogyasztás. A szervezet igyekszik fenntartani a vér pH értékének stabilitását. Ha sok sót fogyasztunk (különösen az iparilag feldolgozott élelmiszerek formájában), a testnek semlegesítenie kell a kialakuló savasságot. Ehhez gyakran a kalciumtartalékokhoz nyúl – kivonja a csontokból, hogy kiegyenlítse az acidobázis egyensúlyt.

Hasonlóan működik a savképző étrend is, amely gazdag finomított cukrokban, vörös húsban, kávéban, alkoholban vagy cukros üdítőkben. Néhány táplálkozási tanulmány szerint a savképző ételek túlsúlya növeli a kalcium vizelettel való kiválasztását, miközben a szervezet ismét a csontokból származó kalciummal próbálja kompenzálni az egyensúlyhiányt.

Érdekes, hogy ez nemcsak az idősebbeket érinti. Már fiatal nők esetében is kimutatták, hogy a magas fehérje bevitel állati forrásokból hozzájárulhat a csonttömeg csökkenéséhez, ha az étrendjük nem tartalmaz elegendő lúgosító összetevőt, mint például a gyümölcsök és zöldségek.

Koffein és alkohol

A mindennapi kávéfogyasztás sok ember számára teljesen természetes. Mégis, kevesen tudják, hogy a koffein növeli a kalcium vizelettel való kiválasztását. Nem arról van szó, hogy a kávé önmagában káros lenne – a probléma inkább a mennyiséggel és más tényezőkkel való kombinációjával van.

Ha valaki reggel kávét iszik, délben kólát, és este egy pohár bort, tudatlanul olyan környezetet teremt, amely kalciumvesztéshez vezet. Az alkohol emellett csökkenti a szervezet kalciumfelszívó képességét, és visszafogja a D-vitamin termelést, amely elengedhetetlen a kalcium felszívódásához a vékonybélben. A hosszú távú túlzott alkoholfogyasztás így nemcsak a csonttömeg csökkenéséhez vezethet, hanem a törések kockázatának növekedéséhez is.

D-vitamin és magnézium hiánya

A kalcium a szervezetben nem egyedül működik – több más tápanyaggal, elsősorban a D-vitaminnal és magnéziummal alkot csapatot. D-vitamin nélkül a táplálékból származó kalcium felszívódása nagyon korlátozott, ami hiányhoz vezethet még megfelelő bevitel esetén is. A napfény a D-vitamin természetes forrása, de a mi földrajzi szélességi körünkön különösen télen a termelése nagyon korlátozott.

A magnézium szabályozza a parathormon szintjét, amely fenntartja az egyensúlyt a vér és a csontok kalciumszintje között. Ha kevés a magnézium, a szervezet elkezdheti a csontokból kivonni a kalciumot, hogy más folyamatok számára rendelkezésre álljon. Ráadásul, magnézium nélkül a kalcium a lágy szövetekben rakódhat le, ami az erek meszesedését vagy veseköveket okozhat.

A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy még ha valaki kalcium-kiegészítőket is szed, de alacsony a D-vitamin vagy magnézium szintje, a szervezete nem sokra megy vele – sőt, akár ártalmas is lehet.


Próbálja ki természetes termékeinket

Stressz, hormonok és krónikus betegségek

A krónikus stressz nemcsak a pszichére, hanem a szervezet ásványi anyag gazdálkodására is hatással van. A tartósan magas kortizolszint (stresszhormon) lassíthatja a csont tömegének képződését, és egyben elősegíti annak lebontását. Továbbá a stressz gyakran rossz szokásokhoz vezet – mint az étkezések kihagyása, túlevés, túlzott kávé- vagy alkoholfogyasztás –, amelyek, mint már tudjuk, nem kedveznek a kalciumnak.

A nőknél nagy szerepet játszik az ösztrogén szint csökkenése a menopauza során, amely természetes védelmet nyújt a csonttömeg számára. A változókor után tehát fontos nemcsak a kalcium bevitelére koncentrálni, hanem az általános életmódra is, és szükség esetén szakértővel konzultálni a hormonpótlásról.

Néhány krónikus betegség, mint például a vesebetegség, pajzsmirigy rendellenességek vagy cöliákia is befolyásolhatják a kalcium felszívódását vagy kiválasztását. Például a krónikus vesebetegségben szenvedőknél gyakran felborul a kalcium és foszfor közötti egyensúly, ami a csontok ásványianyag-vesztését támogathatja.

Gyógyszerek, amelyek csökkenthetik a kalciumszintet

Kevesen veszik észre, hogy még a gyakran felírt gyógyszerek is negatívan befolyásolhatják a kalciumot. Ilyenek például a hosszú távú kortikoszteroidok, egyes antiepileptikumok, protonpumpa-gátlók (gyomorsav elleni gyógyszerek) vagy diuretikumok. Ezek a gyógyszerek vagy csökkenthetik a kalcium felszívódását a bélből, vagy növelhetik a kiválasztását a vizelettel.

Tipikus példa lehet egy idősebb nő csontritkulással, aki hosszú ideje prednisont szed reumás betegségére. Annak ellenére, hogy tablettában szedi a kalciumot, továbbra is veszít a csonttömegéből – éppen a gyógyszer mellékhatása miatt.


Próbálja ki természetes termékeinket

Hogyan védjük meg a kalciumot a szervezetben természetes módon?

Szerencsére számos módja van a kalciumvesztés megelőzésének – és sok ezek közül meglepően egyszerű. Az alap a kiegyensúlyozott étrend, amely kombinálja a lúgosító ételeket, mint a zöldségek, gyümölcsök, hüvelyesek és teljes kiőrlésű gabonák a kiváló kalciumforrásokkal – tejtermékek, mák, brokkoli, mandulavaj vagy szardínia.

Rendkívül fontos a megfelelő napfénynek való kitettség, és esetleg téli hónapokban a D-vitamin pótlása. A mindennapi életben segít a só, a kávé és az alkohol korlátozása, valamint a rendszeres mozgás, amely serkenti az új csonttömeg képződését.

A mentális higiénia szempontjából érdemes csökkenteni a krónikus stressz szintjét – például meditációval, légzőgyakorlatokkal vagy rendszeres természetben tartózkodással. Meglepően hatékony lehet az élet tempójának egyszerű lelassítása és annak megfigyelése, mi okoz valódi örömet.

„Az egészség nem minden, de egészség nélkül minden semmi" – Arthur Schopenhauer

A mindennapi életben gyakran nem vesszük észre, hogyan befolyásolják a kis szokásaink a sejt szintű egészséget. De éppen ezek a részletek – mint például, hogy adunk-e néhány mandulát a salátához, sétálunk-e egyet a szabadban, vagy a harmadik kávé helyett gyógyteát választunk – alkotják azt a mozaikot, amelyből az életminőségünk áll. És a kalcium ebben az egyik főszerepet játszik.

Ossza meg ezt
Kategória Keresés