facebook
A 12:00 óra előtt leadott megrendeléseket azonnal feladjuk. | Ingyenes szállítás 80 EUR | Ingyenes csere és visszaküldés 90 napon belül

Hogyan ismerhetők fel a nyelési pszichés problémák, és mit tehetünk velük?

Pszichogén nyelési nehézségek

A nyelés – mindennapi tevékenység, amire a legtöbb ember egyáltalán nem gondol a mindennapi életben. Automatikusan továbbítjuk a falatot a szájból a torokba, majd a nyelőcsőbe, anélkül, hogy bármi megakadna bennünk. De mi van akkor, ha ez a természetes tevékenység problémává válik? És mi van akkor, ha ennek a problémának nincs fizikai oka, hanem az elméből ered?

Miközben az étkezési zavarokról, mint az anorexia vagy a bulimia, az utóbbi években egyre gyakrabban beszélnek, kevésbé ismert és gyakran figyelmen kívül hagyott komplikációk a pszichés nyelési nehézségek, más néven pszichogén diszfágia. Ez a probléma fizikai rendellenességnek tűnhet, de gyökerei máshol, a pszichében rejlenek.

Hogyan jelentkezik a pszichogén nyelési zavar?

Az ezzel a rendellenességgel küzdő emberek gyakran leírják a gombóc érzését a torkukban, a képtelenséget arra, hogy rábírják magukat a nyelésre, vagy a félelmet, hogy nyelés közben megfulladnak. Néha a problémák hirtelen jelentkeznek és pánikot váltanak ki, máskor fokozatosan alakulnak ki. Eközben az orvosi vizsgálatok – endoszkópia, neurológiai tesztek vagy a nyelési aktus röntgenvizsgálata – nem mutatnak ki egyértelmű fizikai okot.

Ez gyakran frusztráló a beteg számára, valamint a környezete számára is. Az evés vagy ivás képtelensége szorongás vagy fenyegetettség érzése nélkül megzavarja a mindennapi életet, alultápláltsághoz és kiszáradáshoz vezethet, és még mélyebbre süllyesztheti a pszichés stresszt. A betegek gyakran áttérnek a folyékony étrendre, vagy teljesen kerülik az étkezést.

A pszichogén nyelési zavar még mindig kevéssé ismert a szakmai körökben is, és gyakran tévesen más diagnózisokkal azonosítják – például neurológiai betegségekkel vagy klasszikus étkezési zavarokkal. A valóságban azonban gyakran összefüggésben van a szorongásos rendellenességekkel, poszttraumás stressz rendellenességgel vagy depresszióval.

Honnan ered a nyeléstől való félelem?

A psziché képes jelentősen befolyásolni a testi funkciókat is. Az agy, a megértés és az érzelmek szorosan kapcsolódnak az izmok mozgásának irányításához – a nyelés ezek közé tartozik. Ha erős stressz, pánik vagy pszichés trauma lép fel, a test „lefagyhat", és a szokásos motoros funkció nehézzé vagy lehetetlenné válhat.


Próbálja ki természetes termékeinket

Tipikus példa lehet egy személy, aki egyszer valóban félrenyelt vagy megfulladt, hogy fulladni kezdett. Ezt a fizikai élményt az agy veszélyhez köti és védekező reakciót vált ki – szorongást és feszültséget minden újabb nyelési próbálkozás során. Minél inkább koncentrál az illető a nyelési akcióra, annál kevésbé működik „automatikusan". A test összehúzódik, az izmok megfeszülnek, és a félelmek és a sikertelen próbálkozások köre elkezd forogni.

Más helyzet fordulhat elő azoknál, akik generalizált szorongásos zavarban szenvednek. Ezek az egyének gyakran nagyon intenzíven érzékelik testi érzéseiket, és ha éppen a nyelésre összpontosítanak, pusztán a komplikáció elvárásával teljesen blokkolhatják ezt a folyamatot.

Pszichológiai szempontból ez szomatizációnak nevezhető – a lelki fájdalom testbe kerül. A test „beszél" az érzelmek helyett, amelyeket az egyén nem enged meg magának vagy nem ismer fel.

Élettörténet

Jana (29 éves) sikeres grafikus volt, extrovertált fiatal nő, aki szeretett főzni és barátaival találkozni egy jó étkezés mellett. Egy nap ebéd közben kissé félrenyelte a rizst. Nem volt komoly, de a fulladás kellemetlen érzése megijesztette. Onnantól kezdve problémái voltak a nyeléssel. Először a rizsnél, majd más szilárd ételeknél is. Végül csak levest és turmixot fogyasztott.

Kezdett elkerülni a közös ebédeket és családi vacsorákat. Az éttermekben rosszul lett már a menü látványától is. Annak ellenére, hogy minden elérhető vizsgálatot elvégeztek rajta, és biztos volt benne, hogy fizikailag semmi baja nincs, a probléma fennmaradt. Végül csak a pszichoterápia segített neki, ahol rájött, hogy vannak mélyebb rétegei a stressznek és szorongásnak, amelyeket korábban nem ismert fel. Fokozatosan megtanult újra félelem nélkül enni – és legfőképpen megszűnt félni a saját testétől.

Hogyan kezeljük a pszichogén nyelési problémát?

A jó hír az, hogy a pszichogén diszfágia gyógyítható – de türelemre és érzékeny megközelítésre van szükség. Először fontos kizárni minden szerves okot, hogy az egyén biztos lehessen benne, hogy a teste egészséges. Ezt követően pszichológiai és néha pszichiátriai segítség következik.

Az alapvető megközelítések közé tartozik:

  • Pszichoterápia, különösen kognitív-viselkedésterápia, amely segít megváltoztatni a nyeléshez kapcsolódó gondolati mintákat és félelmeket.
  • Relaxációs és légzőgyakorlatok, amelyek segítenek csökkenteni a testi feszültséget és nyugalmat hozni a nehéz helyzetekbe.
  • Expozíció és gyakorlás, amikor az illető fokozatosan „újra tanul” nyelni – folyadékokkal kezdve lassan halad a szilárd étrend felé.
  • Táplálkozási támogatás, hogy a test ne szenvedjen energiahiányban a kezelés alatt.

Bizonyos esetekben segíthetnek az antidepresszánsok vagy szorongásoldók is, különösen, ha a diszfágia egy szélesebb szorongásos rendellenesség része. De mindig komplex gondozás részeként kell alkalmazni, nem pedig egyetlen megoldásként.

Nem csak „pszichikai dolog"

Fontos hangsúlyozni, hogy a pszichogén nyelési problémák nem „csak a fejben léteznek". A szorongás és stressz által kiváltott fiziológiai változások valósak – fokozott izomfeszültség, gyorsabb pulzus, szájszárazság, megváltozott légzés – mindez hozzájárul a problémák kialakulásához. Tehát nem „színlelésről” vagy gyengeségről van szó, ahogy azt néhányan a környezetükben tévesen gondolhatják.

„A pszichés zavarok nem kevésbé valóságosak, mint a testi zavarok – csak nem látjuk őket röntgenen," mondja Peter Halligan brit neuropszichológus. Ez az idézet kifejezi a kulcsot a pszichogén nyelés megértéséhez – a fájdalom és a diszfunkció valós, még ha eredetük láthatatlan is.

Hogyan segíthet a környezet?

A család és a barátok fontos szerepet játszanak. Ahelyett, hogy nem értenék meg vagy nyomást gyakorolnának, mint például „csak próbáld meg megenni", jobb, ha támogatást és nyugalmat kínálnak. Segít, ha a környezet nem teremt további stresszt, nem gyakorol nyomást a teljesítményre, és empatikus próbál lenni. Már az a tudat is, hogy „nem vagyok egyedül ebben", gyógyító lehet az ezzel a problémával küzdő ember számára.

Érdemes közösségi támogatást is keresni. Online fórumok, terápiás csoportok vagy támogató hálózatok lehetnek a megosztás és a remény forrásai. Néha egy apró dolog, mint egy ajánlás valakitől, aki hasonló helyzeten ment keresztül, is segíthet.

Amikor a test és a lélek is meghallgatásra talál

A pszichogén nyelési nehézségek megmutatják, mennyire szorosan összekapcsolódik a test és az elme. Olyan időszakban, amikor egyre nagyobb terhelés és stressz nehezedik ránk, nem csoda, hogy a test néha tiltakozik. Éppen ezért fontosabb, hogy jobban odafigyeljünk belső világunkra, testünk jelzéseire és azokra az igényekre, amelyeket gyakran elnyomunk.

Lehet, hogy a nyelési probléma egy fontos üzenet – egy kihívás a lassításra, a nagyobb önmagunk iránti törődésre és az egyensúly keresésére a teljesítmény és a belső nyugalom között. Végül is nem csak az ételről van szó. Arról van szó, hogyan tudjuk „megemészteni" magát az életet.

Ossza meg ezt
Kategória Keresés