
A psziché jobban befolyásolja a hasi fájdalmat és az egészségünket, mint gondolnánk

A psziché és a hasi fájdalom valódi kapcsolata
Mindenki ismeri ezt az érzést. Fontos vizsgák, állásinterjúk vagy kellemetlen beszélgetések – és hirtelen jelentkezik a hasfájás. Nyomás, görcsök, néha hasmenés. Az emésztőrendszerünk mintha közvetlen kapcsolatban állna az érzelmeinkkel. És mint kiderült, valójában így is van. Az utóbbi években egyre nagyobb érdeklődés mutatkozik a mentális egészség és a fizikai problémák összefüggései iránt – különösen a pszichés eredetű hasi fájdalom válik fontos témává nemcsak az orvosok, hanem azok körében is, akik az egészségesebb életmód felé keresik az utat.
Belek és agy – egy párbeszéd, amely gyakrabban zajlik, mint gondolnánk
A tudósok ma már egyre gyakrabban beszélnek az úgynevezett „agy–bél tengelyről”. Ez egy kétirányú kommunikáció, amely összeköti a központi idegrendszert (vagyis az agyat és a gerincvelőt) az enterális idegrendszerrel, amely az emésztőrendszert irányítja. Mondhatnánk, hogy a beleknek saját agyuk van. És ez képes jelezni, ha valami nincs rendben – például amikor stresszben vagyunk, hosszú távú szorongás gyötör minket, vagy elfojtott érzelmekkel küzdünk.
A psziché óriási hatással van az egész testre, de az emésztőrendszer az egyik legérzékenyebb eszköze. Hasi fájdalom, puffadás, hányinger vagy hasmenés lehet a pszichés feszültség következménye, még akkor is, ha a test fizikailag „rendben van”. Éppen ezért nehéz ezeket a problémákat diagnosztizálni. Az orvosok kizárják a cöliákiát, a Crohn-betegséget, a fertőzést – és végül arra a következtetésre jutnak, hogy a probléma pszichés eredetű.
Hogyan ismerjük fel, hogy a hasi fájdalom mögött psziché áll
Az egyik jel lehet az ismétlődő hasi fájdalom nyilvánvaló fizikai ok nélkül. Ha valaki hosszú ideig stressz alatt áll, szorongással küzd vagy erős érzelmi terhelésnek van kitéve, a test reagál. Gyakran éppen a gyomor és a belek területén. Néha ehhez hasmenés is társul – például tipikusan lámpaláz vagy fontos döntés előtt. Ezt a jelenséget, amelyet gyakran „ideges beleknek” neveznek, a test természetes reakciója a stresszhatásokra.
Próbálja ki természetes termékeinket
Az irritábilis bél szindrómában (IBS) szenvedők gyakran tapasztalják a tünetek kombinációját, mint például a hasi fájdalom, puffadás, hasmenés vagy éppen székrekedés – mindezt azonosítható biológiai ok nélkül. A kutatások azt mutatják, hogy ezeknél a betegeknél a pszichés komponens az egyik kulcsfontosságú tényező. Például a Gut folyóiratban megjelent tanulmány szerint az IBS-sel diagnosztizált betegek akár 60%-ánál valamilyen szorongásos vagy depressziós zavar is jelen van.
Egy történet, amelyet saját tapasztalatból ismerünk
Jana, egy harminchárom éves prágai menedzser, hosszú ideig küzdött hasi fájdalmakkal, amelyek különösen reggelente, munkába indulás előtt jelentkeztek. „Olyan érzésem volt, mintha felrobbanna a gyomrom. Hányingerem volt, gyakran hasmenésem is volt. A vizsgálatok azonban semmit sem mutattak ki," emlékszik vissza. Csak amikor terápiára kezdett járni, jött rá, hogy állapotának oka a nem megfelelő munkahelyi stressz és az állandó teljesítménykényszer volt. Amint megváltoztatta a munkakörnyezetét és elkezdett dolgozni a mentális egészségén, a problémák nagyrészt megszűntek.
Számos ilyen történet létezik. Néha a test korábban kér segítséget, mint ahogy azt az elme beismeri. És éppen a hasi fájdalom, mint a psziché állapotának visszatükröződése az egyik ilyen jelzés.
Miért éppen a hasban rakódik le a stressz
A stressz hormonális reakciók láncolatát indítja el a testben. Aktiválódik az úgynevezett HPA (hipotalamusz–hipofízis–mellékvese) tengely, amely növeli a kortizol – a stresszhormon – szintjét. Ez nemcsak a szívfrekvenciát vagy a vérnyomást befolyásolja, hanem a belek mozgását, a gyomorsav termelését és az idegvégződések érzékenységét az emésztőrendszerben.
Ami korábban „csak idegességnek” számított, ma már egyértelmű biológiai alapokkal rendelkezik. És minél tovább tart a stressz, annál erősebbek a következmények – nemcsak pszichés, hanem fizikai értelemben is. A hasi fájdalom mellett súlyváltozások, immunrendszeri zavarok, alvászavarok vagy krónikus fáradtság is előfordulhat.
Mi segít, ha a hasi fájdalom a stressz következménye
A gyógyszerek nem mindig jelentenek megoldást. Ha a hasi fájdalmat vagy hasmenést a psziché váltja ki, főként az életmódváltásra és a mentális higiéniára kell összpontosítani. Jó kezdet lehet:
- rendszeres mozgás (pl. séta, jóga, úszás),
- minőségi alvás,
- koffein és alkohol korlátozása,
- stresszkezelési technikák (pl. mindfulness, légzőgyakorlatok),
- pszichoterápia vagy pszichológussal való munka.
Nagyon pozitív hatással lehet a magas rosttartalmú és probiotikumokban gazdag étrend is, amely támogatja a belek természetes mikrobiotáját – azokat a „jó” baktériumokat, amelyek nemcsak az emésztést, hanem a hangulatot is befolyásolják.
Egy nemrégiben készült kutatás érdekes megállapítása, hogy a szerotonin, az úgynevezett „boldogsághormon”, akár 90%-a a belekben termelődik. Ez csak megerősíti, milyen szorosan összefügg a pszichés és a fizikai egészség.
Mikor szükséges orvoshoz fordulni
Fontos felismerni, hogy nem minden hasi fájdalom pszichés eredetű. Ha a fájdalmak erősek, hosszú ideig tartanak, vagy további tünetek, mint például vér a székletben, hányás vagy hirtelen súlycsökkenés jelentkezik, elengedhetetlen az orvos felkeresése. Ugyanígy, ha a problémák a életmódváltás és a mentális egészségen végzett munka ellenére is fennállnak.
De azokban az esetekben, amikor a fizikai tesztek nem mutatnak ki egyértelmű okot, és a fájdalmak stresszes időszakokban jelentkeznek, több mint valószínű, hogy a lélek keres módot arra, hogy hallassa a hangját.
A testünk nincs külön a lelkünktől
A mai korban, amikor egyre többet beszélünk a mentális jólétről mint a teljes egészség kulcsáról, itt az ideje, hogy teret adjunk azoknak a jeleknek is, amelyek belülről érkeznek. A stressz vagy psziché okozta hasi fájdalom nem gyengeség, hanem bizonyíték arra, hogy a test és a lélek egy egységet alkot.
Ahogy Friedrich Nietzsche német filozófus mondta: „Minden valódi megismerés fájdalommal kezdődik." És néha ez a fájdalom éppen a hasból ered.