facebook
A 12:00 óra előtt leadott megrendeléseket azonnal feladjuk. | Ingyenes szállítás 80 EUR | Ingyenes csere és visszaküldés 90 napon belül

Fedezze fel a varádics csodálatos előnyeit az egyszerű kenőcs receptünkkel

Közönséges varádics és házi kenőcs receptje

Azokban az időkben, amikor az emberek inkább a természetre támaszkodtak, mint a gyógyszertári készítményekre, a közönséges varádics szilárd helyet foglalt el az otthoni gyógyszeres szekrényekben. Ma sokan újra visszatérnek hozzá, nemcsak jellegzetes illata és dekoratív megjelenése miatt, hanem elsősorban természetes gyógyító hatásai miatt. A leggyakoribb felhasználási módok közé tartozik a házi varádics kenőcs készítése, amely segít az izom-, ízületi fájdalmak és a paraziták által megtámadott bőr esetén.

Bár a varádicsot a tujon illóolaj tartalma miatt kissé ellentmondásos gyógynövénynek tekintik, megfelelő használat esetén nagyon hatékony természetes segítő lehet. Mi is tehát a varádics, mire való, és hogyan készítsünk belőle biztonságos kenőcsöt valós hatással?

Közönséges varádics: egy észrevétlen virág gyógyító képességekkel

A közönséges varádics (Tanacetum vulgare) bőségesen nő utak mentén, réteken vagy mezők és erdők szélén. Első pillantásra élénksárga, gombokra emlékeztető virágaival kelti fel a figyelmet, amely júliustól szeptemberig virágzik. A méhészek körében is népszerű, mert sok beporzót vonz. A múltban nemcsak a népi gyógyászatban használták, hanem természetes rovarirtóként is – elriasztotta a bolhákat, tetveket és szúnyogokat. Erős aromája és összetétele miatt gyakran ágybetétekbe vagy szekrényekbe tették.

Ami azonban igazán érdekessé teszi a varádicsot, az az emberi egészségre gyakorolt hatása. Olyan anyagokat tartalmaz, mint a flavonoidok, keserűanyagok vagy illóolajok – elsősorban a már említett tujon, amely kifejezetten gyulladáscsökkentő, parazitaellenes és antiszeptikus hatással bír. Ezért használták gyakran a varádicsot emésztési, női ciklusok problémáira, valamint külső bőrkezelésre.

Fontos azonban megjegyezni, hogy a varádics belső használata nem ajánlott orvossal vagy gyógynövényszakértővel való konzultáció nélkül – a tujon nagyobb adagokban toxikus anyag, és kellemetlen reakciókat válthat ki. Szerencsére létezik biztonságos módja a jótékony hatásainak kihasználására: házi varádics kenőcs készítése.

Miért készítsünk házi varádics kenőcsöt?

Manapság, amikor egyre többen fordulnak az egészséges életmód felé, és keresnek alternatívákat a hagyományos gyógyszerek helyett, a gyógynövényes kenőcsök receptjei ismét előtérbe kerülnek. A varádics kenőcs alkalmas:

  • izom- és ízületi fájdalmak kezelésére – melegítő és gyulladáscsökkentő hatásai segítenek enyhíteni a feszültséget és a fájdalmat,
  • bőrproblémák esetén – ekcémák, kiütések, rovarcsípések vagy irritált bőr,
  • rovarok távoltartására – aromatikus illóolajának köszönhetően természetes rovarriasztóként működik.

Elég egy kis mennyiségű kenőcs és a rendszeres bedörzsölés az érintett területen, hogy az ember megkönnyebbülést érezzen. Megfelelő használat esetén a kenőcs teljesen biztonságos, mivel a tujon minimális mennyiségben szívódik fel a bőrbe, és nem kerül közvetlenül a véráramba.

Házi varádics kenőcs receptje

A házi kenőcs készítése nem bonyolult, és szinte bárki elkészítheti. A varádicson kívül szükség lesz néhány könnyen elérhető alapanyagra és egy kis türelemre.

Szükséges:

  • 2 marék friss varádics (virágok és levelek),
  • 250 g shea vaj vagy sertészsír (bio minőségben),
  • 1 teáskanál méhviasz (opcionális a textúra erősítésére),
  • befőttesüveg fedéllel a tároláshoz,
  • szűrő és géz.

Eljárás:

  1. Aprítsa fel a friss varádicsot kisebb darabokra. Ha nincs friss, használhat szárítottat is, de a hatásai valamivel gyengébbek lesznek.
  2. Vízfürdőben melegítse fel a zsiradékot (shea vaj vagy sertészsír), amíg folyékony nem lesz.
  3. Adja hozzá az aprított varádicsot a zsiradék alaphoz, tartson alacsony hőmérsékletet, és enyhén bugyogtassa kb. 1 órán át. A keverék nem forrhat, különben az értékes anyagok megsemmisülhetnek.
  4. Tűzről levéve hagyja ázni éjszakára (lehetőleg 12–24 órán át) fedő alatt.
  5. Másnap újra melegítse fel a keveréket, és szűrje át gézen vagy finom szűrőn.
  6. Ha a kenőcsöt szilárdítani szeretné, adjon hozzá egy teáskanál méhviaszt, és hagyja felolvadni.
  7. Öntse tiszta üvegbe, zárja le, és hagyja kihűlni. Hűvös helyen, lehetőleg hűtőben tárolja.

Így elkészített kenőcs körülbelül 3-6 hónapig eltartható, és mindig kéznél van, amikor szükség van rá.

Gyakorlati felhasználás és egy mindennapi életből vett példa

Jana asszony Dél-Csehországból, aki régóta foglalkozik gyógynövényekkel, a varádics kenőcsöt reumára és térdfájdalmakra használja. „Ősszel, amikor lehűl az idő és fájnak az ízületeim, este bekenem a térdeimet, és gyapjú sálba tekerem. Reggel felkelek, és a fájdalom jelentősen csökken," mondja. Ugyanígy ajánlotta a menyének is, aki irritált bőrrel küzdött szúnyogcsípés után – a kenőcs két nap alatt segített.

Jana asszony története illusztrálja, hogy néhány hagyományos recept még mindig megtalálja helyét a modern életben. Ha ráadásul minőségi alapanyagokkal és kíméletes feldolgozással párosul, túlszárnyalhat sok kereskedelmi készítményt.

Mire figyeljünk a használat során?

Mint említettük, a varádics tujont tartalmaz, egy anyagot, amely nagyobb mennyiségben fogyasztva toxikus lehet. Külsőleg azonban biztonságos a használata, ha a kenőcsöt nem alkalmazza nyílt sebekre, nyálkahártyákra vagy kisgyermekeknél. A kenőcs nem ajánlott terhes nőknek a méhre gyakorolt lehetséges hatások miatt, és kerülniük kell azoknak is, akik érzékeny bőrrel rendelkeznek – mindig érdemes először egy kis bőrfelületen elvégezni az érzékenységi tesztet.


Próbálja ki természetes termékeinket

Érdekes, hogy a varádics bizonyos kockázatok ellenére modern gyógyszerészeti vállalatok figyelmét is felkeltette. Az Journal of Ethnopharmacology folyóiratban közzétett tanulmány szerint a varádics kivonatának potenciálja van bizonyos baktérium- és gombafajták elleni küzdelemben, ami új természetes gyógyszerek előtt nyithatja meg a kaput.

Kis lépés az önellátás és az ökológia felé

A varádicsból készült házi kenőcs nemcsak a gyökerekhez való visszatérés, hanem egy apró ökológiai önellátás is. A műanyag tubusok és vegyi összetevők helyett természetes terméket készíthet, amely nem terheli a környezetet, és egyúttal gondoskodik az egészségéről. Ha pedig magad gyűjtöd be a varádicsot egy sétán, kétszeresen is örömet szerez – nemcsak a testedért, hanem a lelkedért is teszel valamit.

Ki gondolta volna, hogy egy egyszerű sárga növény a mező széléről ennyi erőt rejthet? Csak adj neki egy esélyt – és egy kis időt.

Ossza meg ezt
Kategória Keresés