Szilikátok
Egyéb nevek: szilikátok, szilikátok
Harm score: 2 (Természetes anyagok származékai)
A szilikátok, angolul szilicates vagy silicates néven is ismert anyagok, amelyek főként szilíciumból és oxigénből állnak. Ezek az ásványok legnagyobb mennyiségben előforduló csoportja a természetben. A szilikátok különböző ásványok formájában alkotják a Föld felszínén található kőzetek többségét, ezért gyakorlatilag mindenhol megtalálhatóak körülöttünk. Kémiailag a kovasav sója.
A szilikátokat számos iparágban szinte mindenütt használják. Ezek képezik az üveg, a kerámia és a különböző építőanyagok gyártásának alapját. Az öntödeiparban használt képlékeny homok részét képezik, de a szigetelőanyagok gyártásához is felhasználják őket. Hasznosak a vegyiparban is, ahol mosószerek, növényvédő szerek vagy takarmányadalékként használják őket. Olyan tulajdonságaik miatt, mint a magas hőmérsékletekkel szembeni ellenállás, kémiai stabilitás és a sok anyaggal való reakcióképtelenség, a szilikátokat széles körben használják az elektronikai és a félvezetőiparban is.
A szilikátok a kozmetikai iparban is helyet kapnak. Használják őket például kozmetikai termékekben töltőanyagként vagy zsír- és nedvességelnyelőként. A szilikátokból származó szilikonok például samponokban, kondicionálókban, dezodorokban, púderekben és sok más termékben is megtalálhatók. Ezek azonban bőrirritációt vagy allergiás reakciókat okozhatnak, ezért használatuk ellentmondásos. Mindazonáltal sokoldalú felhasználásuk és elérhetőségük miatt az egyik legfontosabb kémiai vegyület, amellyel a mindennapi életben találkozunk.