Medvehagyma (Arctostaphylos uva-ursi)
Egyéb nevek: szőlő, rókagomba, vadszeder, medveszőlő, medveszőlő, medvebogyó, medvebogyó, medvebogyó, jegesmedve, vargánya
Harm score: 1 (Természetes anyagok)
A medvehagyma (Arctostaphylos uva-ursi), más néven szőlős galagonya, rókagomba, vadszeder, medveszőlő, medvehagyma, medvebogyó, medvehagyma, jegesmedve, vagy varangyvirág, egy többéves zöld cserje, amely elsősorban Észak-Amerika északi magaslatain, ritkán Európában és Ázsiában elterjedt. Ezt a gyógynövényt tavasszal megjelenő gyönyörű rózsaszín virágai és apró, piros termései jellemzik, amelyeknek jellegzetes, de enyhe íze van. Neve a középkori latinból származik, és azt jelenti: "medveszőlő", utalva arra, hogy a medvék nagyon kedvelik ezt a növényt.
A medvehagymát elsősorban a gyógyászatban használják. Levelei olyan anyagokat tartalmaznak, mint az arbutin, flavonoidok, tanninok vagy szerves savak, amelyek erős fertőtlenítő hatással rendelkeznek. Ezért gyakran használják a húgyutak kezelésében, ahol segítenek a baktériumok és a gyulladások leküzdésében. Továbbá a medvehagyma szárított levelei a reuma kezelésére szánt teakeverékek részét képezik. A medvehagymát a kozmetikai iparban is használják. Kivonatát gyakran adják krémekhez és arcmaszkokhoz, mivel bizonyítottan segít kisimítani a finom ráncokat és javítani a bőr rugalmasságát. Antioxidáns tulajdonságainak köszönhetően segít a bőr öregedése ellen is. Leggyakrabban azonban a medvehagymát a gyógyszeriparban használják fel különböző gyógyszerek és gyógyszerek előállításához.