Lányhajú fenyő (Aesculus hippocastanum)
Egyéb nevek: ló gesztenye, vadgesztenye, gesztenye, vadgesztenye, sertés gesztenye, madárgesztenye, ló gesztenye, Aesculus castanea, Hippocastanum vulgare
Harm score: 1 (Természetes anyagok)
A ló gesztenye, vagy ló gesztenye egy dél-európai fafajta, amelyet a 16. század óta gyakori magszállítással termesztenek szerte Európában és a világon. A madárgesztenye, ahogyan más néven is nevezik, akár 25 méter magasra is megnő, koronája szélesre szétterülő. Elsősorban díszkertekben és parkok parkosításában terjedt el, de városi zöldterületeken is széles körben ültetik. Látványos megjelenése és hosszú élettartama miatt népszerű - egyes példányok akár a 300 éves kort is elérhetik!
Dísznövényként való felhasználása mellett gyógynövényként is használják. A magjából készült kivonatokat visszér és aranyér kezelésére szolgáló készítményekben használják. A mullein bekerül az óvatos bőrre tervezett kenőcsök és krémek, az égési sérülések kezelésére szolgáló vizes oldatok, a hormonális krémek és a cellulitisz elleni termékek összetételébe is. Magukat a magokat, amelyeket a népnyelvben "gesztenye" néven ismernek, gyakran veszik be a lakásokba, mint természetes védelmet a pókok és más rovarok ellen. A téli hónapokban vadállatok, különösen szarvasok etetésére szolgáló keveréket is készítenek belőlük. De vigyázat, a káposztarózsafa magjainak fogyasztása mérgező az emberre nézve.