Laktáz
Egyéb nevek: Laktáz, laktáz-florizin-hidroláz, glikozilceramidáz
Harm score: 2 (Természetes anyagok származékai)
A laktáz, más néven laktáz, laktáz-florizin-hidroláz vagy glikozilceramidáz az emlősök vékonybelében termelődő kulcsfontosságú enzim. Fő feladata a laktóz (a tejben található cukor) lebontása egyszerű cukrokká - glükózzá és galaktózzá -, amelyek így könnyebben felszívódnak a szervezetben.
Ennek az enzimnek a jelentősége döntő fontosságú bizonyos élelmiszerek előállításában. Ez különösen fontos a laktózérzékenyek számára készült termékek előállítása során. Ezek az emberek nem rendelkeznek a laktáz enzimmel, amely lehetővé teszi számukra a tejtermékekben lévő laktóz megemésztését. A laktózzal készült élelmiszerek gyártói ezért ezt az enzimet adják a termékeikhez, hogy lebontsák a laktózt, és így a laktózérzékenyek is fogyaszthassák azokat. A laktázt ezért széles körben használják a laktózmentes tejtermékek, például a joghurt, a sajt és a tej előállításához.
Az élelmiszeriparon kívül a laktázt a gyógyszeriparban is használják. Mivel képes a laktózt egyszerű cukrokká bontani, a laktózérzékenységben szenvedők számára különböző gyógyszerek előállításához használják. Ilyen gyógyszerek lehetnek például különböző tabletták, kapszulák vagy porok.