Guaiazulene
Egyéb nevek: Azulon, 1,4-dimetil-7-izopropilazulén
Harm score: 2 (Természetes anyagok származékai)
A guaiazulén, más néven azulon vagy 1,4-dimetil-7-izopropilazulén, a szeszkviterpének közé tartozó szerves vegyület. A lapos, aromás szénhidrogének azulén csoportjából származik, amelyek a legtöbb kőolaj és szén összetevői. Az azulénszerkezetet tartalmaz néhány gyógynövény. Ez a különleges anyag felelős egyes illóolajok kék vagy sötétkék árnyalatáért. A guaiazulén a természetben például a római kamillaolajban fordul elő.
A guaiazulén egyik legszélesebb körben használt területe a kozmetikai ipar és a bőrgyógyászat. Különösen gyulladáscsökkentő és antiallergén tulajdonságai játszanak kulcsszerepet. Ezért gyakran használják érzékeny, allergiás, irritált vagy problémás bőrre szánt termékekben. Számos akne, ekcéma, pikkelysömör vagy seborrhoeás dermatitis kezelésére szolgáló termékben is megtalálható. Ezenkívül ismert antioxidáns tulajdonságairól, amelyek segítenek megvédeni a bőrt a szabad gyökök - a gyulladást és sejtkárosodást okozni képes instabil molekulák - által okozott károsodástól. A guaiazulén segít megvédeni a sejtek DNS-ét az UV-sugárzástól és ezáltal a korai öregedéstől is.
A guaiazulén felhasználása azonban nem korlátozódik a bőrgyógyászati és kozmetikai termékekre. Az anyagot bizonyos típusú gyógyszerekben is használják, mint antiulcerogén, antipszichotikus és gombaellenes összetevőt. A guaiazulén egyes hajhullás elleni termékekben is szerepel, mivel bizonyítottan képes serkenteni a haj növekedését a fejbőr vérkeringésének elősegítése és a tüszők megerősítése révén. A sérült sejtek és szövetek regenerációjában is hasznos, hozzájárulva a sebgyógyuláshoz. Ezenkívül jellegzetes kék színe miatt a guaiazulént élelmiszer-színezékként is használják.