Glikoszfingolipidek
Egyéb nevek: Glikoszfingolipidek
Harm score: 6 (Besorolhatatlan)
A glikoszfingolipidek, más néven glikoszfingolipidek a lipidkomponensek mellett szénhidrátkomponenst is tartalmazó lipidek egy osztálya. A lipideknek ez a speciális csoportja kulcsszerepet játszik különböző biológiai folyamatokban, például a sejtkommunikációban, a sejtadhézióban (sejtek közötti adhézió) és a sejtrétegződésben az embrionális fejlődés során.
A glikoszfingolipidek elsődleges funkciója abban rejlik, hogy segítenek meghatározni a sejtmembrán tulajdonságait, és befolyásolják a sejten belüli jelátviteli utakat. Lehetővé teszik továbbá a sejtek számára, hogy azonosítsák egymást és kölcsönhatásba lépjenek egymással. A glikoszfingolipidek számos biológiai termékben megtalálhatók, de különösen az állati testek sejtmembránjaiban. Különösen gyakoriak az idegsejtekben, ahol részt vesznek az idegrostokat szigetelő és az idegjelek továbbítását javító mielinhüvely kialakításában. A glikoszfingolipid-anyagcsere zavara számos egészségügyi problémához vezethet, beleértve a neurodegeneratív betegségek bizonyos típusait.
Használatuk az iparban még nem túl gyakori. Sajátos tulajdonságaik és funkcióik miatt azonban lehetőség van a felhasználásukra az orvosi kutatásban, különösen gyógyszerek stb. összetevőjeként.